Tem 7, 2019
34 Views
0 0

Bilgisayarınızı Hızlandırma Yolları

Written by

Günümüz teknoloji devrinde bilgisayarlar artık her şeyimiz. Bilgimizi depoladığımız, sanal aleme açıldığımız, işlerimizi hallettiğimiz, verilerimizi, şirketimizi emanet ettiğimiz yani oldukça önemli vazifeler yüklediğimiz araçlardan bilgisayarlar. Bu denli önemli görevler yüklediğimiz araç da haliyle bütün bunlardan yorulup yavaşlayabiliyor. Haliyle o yavaşlayınca biz de yavaşlıyor ve gündelik işlerimizden zaman kaybediyoruz, bu makalede zaman kaybetmemeniz için sizlere bilgisayarınızı hızlandırma yollarından bahsedeceğiz.

Bilgisayarınızı Hızlandırma Yolları

Bilgisayarınızı Temizletin

İlk olarak işleme teknik taraftan ziyade dış taraftan başlayalım. İlk önce makinemizi iyice temizleyelim de bilgisayarımızın yavaşlama problemi teknik mi donanımsal mı anlayalım. Ana problem teknik olsa bile donanımsal olarak bilgisayarınızı temizletmeniz ve termal macununuzu tazelemeniz,  bilgsayarınızın daha az ısınmasını sağlayarak performansında artış sağlayacaktır.

Bu maddeyi ilk öncüle koymamızın sebebi, genelde bilgisayarda birçok problemin bundan dolayı olması. Örneğin bilgisayarın önlem olarak kendini bazı işlemler sırasında ısınıp kapatması bundan kaynaklanıyor, o nedenle her şeyden önce bu maddeden emin olalım.

cCleaner

cCleaner bilgisayarınıza ilaç gibi gelecek yazılımlardan biri.Bilgisayarınızın kayıt defterindeki gereksiz dosyaları silme işlevinden tutun da gereksiz dosyalara kadar birçok gereksiz şeyi temizleyebiliyorsunuz bilgisayarınızdan. Onun dışında bilgisayarınız için işlevsel araçlar da mevcut yazılımda. Örneğin bilgisayarı ilk açtığınızda çalışan yazılımları kapatabiliyorsunuz, bu normal bilgisayar yönetiminde de var ancak bu daha detaylı, güncellemelere kadar kapatabiliyorsunuz.

cCleaner yazılımını bilgisayarınızı hızlandırmak istiyorsanız asla ihmal etmeyin.

Gereksiz Programları Silin

cCleaner yazılımı gereksiz dosyaları silecektir ancak kendi kurduğunuz programlara dokunmayacaktır. O nedenle kendi kurduğunuz oyun olur, yazılım olur vb. şeyler olur gereksiz ne varsa silmeniz, bilgisayarınızın üzerinden yük kalkmasını sağlayacaktır. Yüksüz biri daha hızlı koşar misali bilgisayarınız da dolaylı olarak hızlanacaktır.

Klişe olur diye ayrı bir başlık açmak istemiyoruz buna ancak virüs taramasını da genel olarak yaparsanız iyi olur. Çünkü bazı virüsler gerçekten arkada işlemciyi çok yorarak size gözle görülür bir performans düşüklüğü yaşatabiliyorlar. Virüs programı tavsiyesi yapmayacağız ancak herhangi bir program ile genel bir tarama zarar getirmeyecektir.

Amaaan ne uğraşacağım bunlarla diyorsanız bir format bir de temizlik de iş görecektir.

Article Categories:
Bilgisayar · Yazılım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir