Tem 5, 2019
17 Views
0 0

Bileşik Faiz Oranı Nedir?

Written by

Bileşik faiz oranını anlamak için önce faizin ne anlama geldiğini bilmek gerekir.

Faiz Nedir?

Finansal işler yapan, banka ve benzeri kurumlar ya da kişilerin belli bir süre içinde söz konusu parayı kullanması (çalıştırması) karşılığında alınan kar miktarına faiz denir. Ya da başkasına ait olan paranın kişi ya da finans kurumları tarafından para karşılığında kullanılması işlemidir diye de tanımlanabilir.

Bileşik Faiz Nedir?

Finansal açıdan bankaya yatırılan paranın belli bir süre sonra faizi ile birlikte toplam miktarının da faizinin işletilerek elde edilen kazanca bileşik faiz denir. Bu faiz oranının ana paraya oranına ise bileşik faiz oranı denir. Türkiye’de hukuksal açıdan bileşik faiz uygulaması yasal olmayıp bazı istisna durumlarda bileşik faiz uygulanmaktadır. Geçmiş dönemlerde bileşik faiz uygulaması yasal olarak uygulanırken çok sayıda kurum, işyeri, ya da kişiler mağduriyet yaşamış, sahte bankerler türeyerek mal sahiplerini kandırmış hatta bu kişi ve kurumlar paralarını çalıştırılması için veren kişilerin ana paraları dahi geri ödenmemesi gibi durumlar yaşanmıştır.

Bileşik Faiz Uygulamasında Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

  • Üç aylık bir dönem uygulaması
  • Ticari iş niteliği taşıyan sözleşmeler

Bu şartları taşıyan kişi ya da kurumlarım bankadaki ana paralarına bileşik faiz uygulanabilmektedir.

Basit Faiz Nedir?

Belli miktardaki bir paranın belli süre zarfında kullandırılmasına izin verilerek dönem sonunda elde edilen faize normal (basit) faiz denilmektedir.

Basit faiz olarak elde edilen paranın tekrar hem ana para hem de normal faizi ile birlikte yeniden faiz işletilmesi sunucunda elde edilen faiz ise bileşik faiz olarak tanımlanmaktadır. Bu durum ise faizin de faizi olarak adlandırılır. İşte günümüzde uygulanmayan ve yasal olmayan durum da budur.

Nominal Faiz Nedir?

Nominal faiz ise, belli miktardaki bir paranın değer kaybı dikkate alınmadan hesaplanan faizine verilen isimdir.

Reel Faiz Nedir?

Belli miktardaki paranın, değer kaybı çıkarıldıktan sonra elde edilen faiz miktarıdır diye tanımlanabilir.

Tüm bu işleyişler finansal kurumları ve bu kurum ile çalışan kişi ya da kurumları yakından ilgilendirmektedir. Bankalar belli zamanlarda faiz oranlarında değişiklikler yapabilirler.

Article Categories:
Finans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir