Oca 3, 2019
194 Views
0 0

Besin Zinciri Nedir? Nasıl İşler?

Written by

Canlı varlıkların hepsi hayatta kalmak için bir besine ihtiyaç duyarlar. Biyoloji alanına giren besin zinciri canlıların besinlerini içerir ve besin zincirinde oluşan herhangi bir aksilik büyük sorunlara yol açar. Ekosistem sorusuz olarak işleyebilmesi için bu besin zinciri bozulmaması gerekir.

Besin Zinciri Nedir?

Besin zinciri tabiatta yaşayan canlıların beslenme şekline denir. Yani bütün hayvanların diğer canlıları yiyerek bir besin zinciri oluşturur. Başka bir deyişle besin zinciri bir ekosistemin bir parçasıdır ve canlılar arasında enerji alışverişidir. Canlıların hangi besinle beslendiğini besin zinciri sayesinde anlayabilirsiniz. Besin zincirinde sadece hayvanlar yer almaz bitkiler hatta bakteriler bile besin zinciri arasında yer alır.

Besin Zinciri Terimleri

  • Üreticiler: besin zincirinin ilk basamağını oluşturan bu grupta yeşil yapraklı bitkiler yer alır. Bitkiler fotosentez yaptıkları için kendi enerjilerini kendileri üretir.
  • Tüketiciler: bitkiler dışında yer alan tüm canlılara denir ve kendi aralarında 3’e ayrılır.
  • Otçul hayvanlar: yalnızca bitkilerle beslenen canlılara denir. Çekirge, geyik, tavşan, inek, keçi bunlara örnektir.
  • Etçil hayvanlar: yalnızca diğer canlıları yiyerek beslenirler ve tilki, kartal, kurt, aslan, çita, sırtlan bunlara örnektir.
  • Hem etçil hem Otçul hayvanlar: hem et ile hem de ot ile beslenen hayvanlardır. Ayı, kaplumbağa, insan, maymun, kedi bunlara örnektir.

Besin Zinciri Nasıl İşler?

Bitkiler güneşten aldıkları enerjiyi inorganik maddeden enerji açısından zengin olan organik maddeye dönüştürür. Güneşten aldığı enerjiyi ve topraktan aldığı mineralleri yapraklara dönüştürmesine fotosentez denir. Fotosentez ile alınan enerjiyi diğer canlılarda yiyerek birbirine aktarır. Örneğin tavşan havucu geyik çalıyı, solucanın çimenler yemesi gibi. Böylece bitkiden bulunan organik ve enerji hayvanlara geçmiş olur. Havucu yiyen tavşanı tilki yediği zaman havuçtaki enerji tavşandan sonra tilkiye geçer. Besin zinciri böyle devam ettiği için canlılar arasında enerji transfer olur. Bu enerji hayvanlar arasında aktarıldığı için zincir oluşur. Tüm canlılar öldüğü zaman topraktaki ayrıntıcılar tarafından sindirilir ve tekrar mineral olarak bitkiden canlılara geçer.Örnek: ot- çekirge- kurbağa- yılan- atmaca, ot- çekirge- fare- yılan ya da baykuş, çimen- tavşan- kartal, meyve- serçe- kartal, çimen-geyik aslan gibi birçok örnek bulunabilir. Bu ekosistemi bozulması halinde doğaya birçok zararı bulunur. Örneğin kurbağaların azalması sonucunda çekirgeler çoğalır, yılanların azalması durumunda fareler çoğalır, atmacaların azalması durumunda yılanlar çoğalır ve çevreye birçok zarar veriler.

Article Categories:
Biyoloji · Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir