Tem 5, 2019
56 Views
0 0

Bermuda Şeytan Üçgeni ve Gizemi Nedir ?

Written by

Kuşbakışı bakıldığında Miami, Bermuda ve Puerto Rico sınırları içerisinde kalan Bermuda Şeytan Üçgeni, bugüne kadar pek çok uçağı, gemiyi, insanı şeytani geometrisi içerisinde yok etmiştir. Gizemi hakkında bugüne kadar ortaya birçok teori atılmış ancak günümüzdeki teknoloji ile bile gizeminin tamamı çözülememiştir. Bermuda Şeytan Üçgeni nedir ne değildir gelin birlikte bakalım.

Bermuda Şeytan Üçgeni Nedir ?

Girişte de bahsettiğimiz sınırlar içerisinde bir üçgen oluşturan bölgeye, bugüne kadar havadaki yahut denizdeki pek çok taşıtı birden dibi görmeye zorladığı için şeytan üçgeni denmiştir. Son 100 yıl içerisinde batan gemi, uçak ve kaybolan insan sayısı 1000’li sayılarla ifade edilen bu bölgenin gizemi için pek çok farklı teori ortaya atılmıştır.

Bermuda Şeytan Üçgeninin Gizemi Nedir ?

İlk başlarda bölgede yoğun bir manyetik alanının olduğu ve bu bölgeden geçen uçakların elektronik sistemleri bozulduğu için düştüğü düşünülmüş. Uçaklar için mantıklı bir teori olsa da kaybolan sadece uçaklar değildi. Batan gemiler de vardı ve batan gemiler için bu teori biraz yetersiz kalıyordu. Çünkü geminin elektronik sistemleri bozulsa bile kaldırma kuvvetinden dolayı denizde kalmaya devam etmeliydi fakat durum böyle değildi. Geminin tamamını çekip yutacak kadar kuvvetli bir manyetik alan olmadığını araştırmalar bize kanıtlayınca, bu teori de batan gemiler gibi suyu boylamış oldu.

Günümüz teknolojisiyle gizeminin tamamı olmasa da büyük bir kısmı çözülmüştür. Bütün bu kayıpların sebebi o bölgenin dibinde yer alan doğalgaz kaynağıdır. Doğalgaz kaynağından çıkan gazların suyun altında yüksek basınç ve düşük sıcaklık etkisiyle katılaşıp denizin yüzeyinde hidrat tanecikleri şeklinde birikmesiyle olayımız başlıyor. Bu hidrat parçacıkları o bölgeden geçen sıcak su akıntısı Gulf Stream ile karşılaşınca o büyük hacimdeki doğalgaz suya karışır ve suyun yoğunluğu düşer. Yoğunluğu düşen su gemilere yeterli kaldırma kuvveti uygulayamaz ve gemiler batar.

Bu olay havanın da yoğunluğunu düşürür ve havadaki oksijen havaya karışan doğalgaz molekülleri tarafından tutulur. Uçaklar da yeterli sürtünmeyi havada bulamayınca irtifasını kaybederek gemilerle aynı kaderde buluşur.

Günümüz teknolojisiyle bile gizeminin tamamı çözülemeyen bu esrarengiz yer ile ilgili birçok hikaye vardır. En meşhur uçak kaybolma hikayelerinden biri olan Flight 19 bu bölgede kaybolmuştur. 2. Dünya savaşında da pek çok Amerikan Bombardıman uçağına bu bölge denizin dibinde ev sahipliği yapmaktadır. Dileriz ki şuan gizemin bu kısmının çözülmesinde önemi büyük olan su altı dalış robotları daha fazla veriye ulaşır ve biz de bu gizemli yer ile ilgili bilgi açlığımızı doldururuz.

Article Tags:
Article Categories:
Bilim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir