Ara 29, 2018
224 Views
1 0

Bebeklerde Banyo Keyfi

Written by

Yeni doğan bir bebekle yaşanılan ilk heyecan onun banyosunu yaptırmaktadır. Anne ve babanın bebek bakımındaki öz güveni kazanması açısından farklı bir deneyimdir.

Genellikle büyük annelere bırakılan bebek banyosu temek kuralları bilindiğinde hiçte zor olmayan bir deneyim olacaktır. Doğru malzeme ve ürünlerle bebeğiniz banyo yaparken büyük bir keyif alacaktır. Bebekler genel olarak suyu severler. 9 ay boyunca içinde bulundukları amniyon sıvısı onların alıştıkları bir ortamdır.

Doğumdan sonra uygun olan koşullar ve bakım malzemeleri sağlandığında yıkanmaktan keyif alamayacak bebek yoktur. Neşe içinde geçen banyo keyifleri için ipuçlarımıza göz atmalısınız.

Bebeğin Cildine Uygun Ürün Seçimi

Bebeklerin cildi çok hassastır. İnce yapısı ile tahrişe neden olmayacak ürünler seçilmelidir. Bebekler için özel olarak üretilmiş PH derecesi uygun, dermatolojik testlerden geçmiş ve gözleri asla yakmayan kaliteli şampuanlar seçmelisiniz.

Bebeğiniz için kullanacağınız hiç bir ürün alkol içermemeli ve yetişkinler için olmamalıdır. Cildini temizlerken tamamen doğal süngerler veya yumuşak bezler seçilmelidir. Eğer bunları bulamazsanız sadece elinizi kullanabilirsiniz. İlk zamanlarda kullanacağınız yıkama suyu kaynatılıp ılıtılmış olmalıdır. Bebeğin bağışıklık sistemi güçlendikten sonra normal şebeke suyuna geçebilirsiniz.

Bebek Banyosu için Gerekli Olanlar

bebek banyo malzemeleri

bebek banyo malzemeleri

Bebek banyosu için gerekli malzemeler mutlaka temin edilmelidir;

  • İki tane yumuşak ve emici bebek banyosu
  • Banyo Filesi
  • Banyo süngeri
  • Bebek küveti
  • Bebek şampuanı
  • Bebek sabunu
  • Su termometresi
  • Kova ve maşrapa

Bebek Banyosu Nasıl Yaptırılmalıdır?

Bebeğinizin aç ve uykusuz olduğu zamanlarda banyo yaptırmayın. Yıkamaya başlamadan önce tüm malzemeleri ayarlayın. Banyo küveti belinizin hizasında olursa bebeğinize daha iyi hakim olur ve bel ağrısı yaşamazsınız. Suyun sıcaklığı termometre ile kontrol edin. 36 derece bebeğiniz için uygun bir sıcaklıktır.

Termometreniz yoksa dirseğiniz ile sıcaklığını kendiniz ayarlamalısınız. Küvet suyuna çok az şampuan koyarak köpürtün. Bebeğinizi yıkadığınız ortamın ısısı 24 derece olmalıdır. Bebeğin başını bir kolunuzun içine gelecek şekilde elinizde omuzlarına destek verecek şekilde tutun.

Diğer eliniz ise poposunda olsun. Önce ayaklarını daha sonra gövdesini sakince suya sokun. Bebeğinizi suya sokarken onunla konuşun. Küvetteki su ile bebeğinizin başını ıslatın. Yine küvetteki suyu kullanarak şampuanı arıtın. Bebeğinizin vücudunu sünger ile nazik hareketler ile yıkayın. Daha sonra kovadaki su ile yıkayarak havlusuna sarın. İnce bir tülbet ile dikkatlice kulak içini ve arkasını kurulamayı unutmayın.

Article Categories:
Bebek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir