Tem 8, 2019
37 Views
0 0

Bebekler Neden Ağlar ? Ağlamaları Nasıl Geçer ?

Written by

Bundan önceki makalelerimizden birinde boşanma davasından bahsetmiş ve bir evliliğin başına gelebilecek en kötü şey olarak nitelendirmiştik. Bugün de gelin bir evliliğin başına gelebilecek en güzel şeylerden birine odaklanalım, bebekler. Onlar bizim biriciğimiz ve hamilelik haberini aldığımızdan itibaren evlilikteki en büyük odaklarımızdan biri. Onlar dünyaya gelip sürekli ağladıklarında üzülüyor, sebebini düşünüyoruz. Gelin bu olayın içine bir dalış yapalım.

Bebekler Neden Ağlar ?

Bebeklerin doğduktan sonraki ilk haftalarda iletişim kurmak için kullanabileceği en temel araçlardan biri ağlamadır. Ağlamanın bebeğin dünyasına ne iyi ne de kötü etkisi vardır, sadece sizinle öyle iletişime geçer. Sürekli ağlar, ağlar ve ağlar. Siz de kendi kendinize bir sorun olduğunu düşünürsünüz ama ağlama olayı bebeğin en temel fonsksiyonlarından biridir.

Bazı bebekler anne karnında dinginliğe, sessizliğe alıştıklarından dolayı dünya gibi bir kargaşanın ortasına girince haliyle bunalmakta ve çareyi ağlamakta bulmaktadır. Yalnız şunu da ekleyelim, bebeklerin ağlamasıyla arasında herhangi bir duygusal bağ yoktur. Yani bir bebek takdir edersiniz ki bir şeye üzülüp ağlamaz, doğumdan sonraki ilk haftalarda sadece onu yapabildiği için ağlar.

Ağlaması Nasıl Geçer ?

Bebeğinizin ağlamasını nasıl geçireceğinizi tam olarak bilmiyorsanız sorunun sebeplerine odaklanın. Örneğin bebeğinizin karnını doyurdunuz mu ? Bebeğinizin gazı varsa gazını aldınız mı ? Onun bezini kontrol ettiniz mi ? Bu gibi soruları kendinize sorduktan sonra cevaba ulaşırsanız o sorunu giderebilirsiniz. Ha eğer hala bir tık yoksa onu sakinleştirecek şeyler yapmaya çalışabilirsiniz. Başını omzunuza koyup okşamanız gibi temel hareketlerden bahsediyoruz.

Bebeğiniz doğumdan sonraki ilk haftalardan ayrı olarak 6-12 ay arasındaysa ve ağlıyorsa bunun sebebi sizin tepkileriniz ve onun yorumu olabilir. İşte burada kişisel gelişimlerini net bir şekilde gözlemleyebiliriz, bebeğinizin sizin tepkilerinizi anlıyor ve kendince yorumlayarak çareyi ağlamada buluyordur. Artık kendi halinde olan bebek yerine dünyayı ve dünyadan gelen davranışları yorumlayan, kişisel gelişim evresinin zirvelerinde olan bir bebek vardır.

Peki bu aşamada onu nasıl sustururum derseniz neden ağladığını bulana kadar bunu başarmanız zor olacaktır. Bu evrede neden ağladığını bulamıyor ve temele inemiyorsanız boşa kürek çekiyor olabilirsiniz.

Article Categories:
Bebek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir