Tem 5, 2019
39 Views
0 0

Bankalardan Kredi Çekebilmek İçin Genel Şartlar Nelerdir?

Written by

Bankalar kredi talebinde bulunan kişilere, aranan şartlara uyduğu sürece kredi vermektedir. İhtiyaç kredisi, konut kredisi, araba kredisi, öğrenim kredisi gibi farklı taleplerde bulunan kişilerde bazı genel şartlar aranmaktadır.

Kredi Çekebilmek İçin Genel Şartlar

  • 18 yaşını doldurmuş olması;

Yaşını doldurmanın yanında akıl sağlığının yerinde olması da önemlidir. 18 yaş resmen reşit olma yaşı olsa da bazı bankalar yaş kriteri olarak 20 yaşını doldurmuş olma şartını aramaktadır.

  • Kredi notunun yüksek olması;

Kredi talep edecek olan kişide ilk bakılacak konu kredi notudur. Kredi notu, kişinin geçmişe dönük kredi geri ödemelerinde aksaklıklar olup olmadığı, kredi kartı kullanıyorsa borcunu aksatmadan ödeyip ödemediği gibi nedenlerle kredi notunun takibe alınması işlemidir.

  • İpotek göstermesi;

İpotek; Ev, arsa, dükkân, araba gibi mallar üzerinde güvence sağlayacak teminat göstermek demektir. Bu durumda, eşinin yazılı olarak rızasının olduğu ile ilgili imzalı beyanın bankaya verilmesi gerekmektedir. Üstelik bu işlem için eşin bu belgeyi bankaya gelerek ve banka görevlisi yanında imzalanması şartı aranmaktadır.

  • Konut kredisi almayı hak edecek gelir göstermesi;

Konut kredisi çekmek isteyen kişi aynı evi paylaşan tüm aile bireylerinin toplam gelirini de göz önünde bulundurarak beyanda bulunacağından bu belgeleri de sunmak zorundadır. Söz konusu belgeler resmi evraklar olup, onaylı imza ve mühürlü bordro ya da maaş çizelgesi gibi olacak şekilde ilgili kurumlardan alınarak bankaya verilmelidir. (Konut kredisi 360 ay vade ile geri ödemeler yapılmaktadır.)

  • İhtiyaç ve taşıt kredilerinde kredi talep eden kişi sadece kendi gelirini beyan etmek durumundadır;

Aynı ailedeki bireylerinin gelirleri dikkate alınmamaktadır ve 60 ay vade kabul edilmelidir.

  • Kredi talep eden kişinin gelirini beyan etmesi;

Kredi talebinde bulunan kişi gelirini bordro ya da maaş çizelgesi gibi resmi bir evrak ile beyan etmesi gerekmektedir. Ayrıca söz konusu evrak yetkili kurumlarca imzalı, kaşe ve mühürlü olması gibi şartlar aranmaktadır.

Tüm bu şartları taşıyan kişiler hem ihtiyaç hem de konut ve araba kredisi gibi istedikleri kredileri bankalardan talep edebilirler.

Article Categories:
Finans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir