Tem 5, 2019
32 Views
0 0

Bankalarda Altın Hesabı Nasıl Çalışır?

Written by

Birikimlerini tasarruf amaçlı bankalara para olarak yatıran ve vadeli hesapla güvence altında tutan kişilerin yanında, tasarruflarını altın ya da para olarak yastık altında koruduklarını sanan kişiler de bulunmaktadır. Bankacılık hizmeti alternatifi bol bir alandır. Özellikle son yıllarda altın fiyatlarının hızla artması tasarruf eden kişilerin paralarını altına yatırmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle bankalar altın hesabı açarak altın birikimi olan kişilerin altınlarını aynı para için olduğu gibi vadeli ve vadesiz olmak üzere iki seçenek ile hizmet vermektedir.

Altın Hesabı Piyasadaki Hareketlilikten Etkilenir mi?

Bankalarda açılan altın hesabı, piyasadaki Altın, Euro, Dolar hareketliliğinden etkilenerek değer anlamında iniş ve yükseliş yaşayabilir. Bu durum borsa üzerinden takip edilerek an itibari ile yayınlanmaktadır. Bankalar bu işleyişi yakından takip eden kurumlardır.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Altın hesabı açmak para hesabı açmak kadar kolaydır. Altın hesabı açtıracağınız bankaya giderek altın hesabı açtırmak istediğinizi söylemeniz yeterli olacaktır. Bankalar sizin bu yatırımınızı kullanmanın yanında size de belli değerlerde para faizi gibi artan değerleri için altın faiz ödeyeceklerini belirtmektedir.

Altındaki artış ve düşüşlerde değer biçen eksperler borsayı yakından takip ederek bankaları bilgilenmekte ve banka altın hesaplarının seyrini dengede tutma görevini yapmaktadır.

Birikimli Altın Hesabı ve Altın Fonu Nedir?

Elinizde altın yoksa dahi altın hesabı açtırabilirsiniz.

  • Birikimli Altın Hesabı;

İster kredi kartınızdan ister Türk lirası ya da döviz ile 100 gr. Veya 5 gr. Birikimli altın hesabı açtırarak yatırım yapabilirsiniz.

  • Altın Fonları;

Daha ziyade altın ağırlıklı ve altına dayalı finansal araçlardan oluşmaktadır. Ayrıca sabit getirisi olan Menkul kıymetler, ters repo işlemleri de bu gruba dahil işlemlerdir.

Altın Hesabı Açtırmanın Faydaları Nelerdir?

  • Birikiminizin güvende olması;

Evlerde, iş yerlerinde çanta, cep gibi yerlerde altın taşımak riskli olup hırsızlık, kapkaç gibi durumlar yaşanabilir.

  • Birikiminizi kolaylıkla bozulamaması;

Elinizin altındaki altınlar sıkışınca hemen bozulur ve birikiminiz eksilir. Bankada olması kolayca bozdurmadan önce düşündürür.

Altın Hesabımı Nasıl Kapatabilirim?

Altın hesabını bankaya giderek, ATM’den ya da mobil bankacılık sisteminden istediğiniz zaman ve kolaylıkla kapatabilirsiniz.

Article Categories:
Finans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir