Oca 2, 2019
421 Views
0 0

Aydın Sayılı Kimdir?

Written by

Aydın Sayılı, 2 Mayıs 1913 yılında İstanbul’da doğmuştur. Babası Abdurrahman Bey ve annesi ise Suat Hanım’dır. Ailesinin üçüncü çocuğu olarak doğmuş olan Aydın Sayılı’nın iki ablası vardır: Piraye (Sayılı) Arıcanlı ve Gündüz Sayılı.

Babasının görevi nedeni ile farklı şehirlerde ve İran’da bulunmak zorunda kalmıştır. Çocukluğunun bir kısmı İran’da geçmiştir. İlkokulu İstanbul’da, ortaokulu ise Ankara’da bitirmiştir. 1933 yılında Ankara Erkek (Atatürk) Lisesi’ni birincilikle bitirmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün de yer aldığı sınav heyetinde başarı ile mezuniyet belgesini almıştır. Aynı yıl Milli Eğitim Bakanlığı’nın yurt dışına öğrenci göndermek için açtığı sınavı kazanmış ve Harvard Üniversitesi’nde Bilim Tarihi Bölümü’nde yüksek öğrenimini yapmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderilmiştir.

Eğitim Dönemi

Harvard Üniversitesi’nde bilim tarihi alanında doktorasını tamamlamıştır. 1942 yılında dünyada bilim tarihi alanında verilen ilk doktora derecesi olarak bilinen ve George Sarton’un yönettiği “İslam Dünyasında Bilim Kurumları” başlıklı tezi ile Harvard Üniversitesi’nden doktora derecesi almıştır. 1943 yılında Ankara Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi Felsefe Kürsüsü’ne, “İlmi Yardımcı” sıfatıyla atanmıştır. 1946 yılının sonunda fakültenin Felsefe Kürsüsü’nde “Bilim Tarihi Doçenti” olarak görevlendirilmiştir. 1952 yılında “Bilim Tarihi Profesörlüğü”ne yükselen Aydın Sayılı, aynı yıl Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi’nde kurulmuş olan Bilim Tarihi Kürsüsü’ne de başkanlık yapmıştır.

1958 yılında Ordinaryüs Profesörlüğe yükselmiş ve 1974 yılında Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü Başkanlığına seçilen Aydın Sayılı, bu görevini 1983 senesinin başında emekli oluncaya dek sürdürmüştür.

Emekli Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı 198 Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Kültür Merkezi’ne başkan olarak atanmıştır. 1993 yılında ise tekrar emekli olmuştur.

Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı’nın 2009 yılı başından itibaren 5 Türk Liralık banknotların arka yüzünde resmi bulunmaktadır.

Aydın Sayılı, 1980 yılında da UNESCO Uluslararası Yazar Editör Komitesi’ne seçilmiştir. Türkçe’ye olan hakimiyetinin dışında; İngilizce, Farsça, Fransızca, Arapça ve Almanca dillerini çok iyi bilmekteydi. Türkçe dilini zenginleştirmek açısından; yabancı terimlere yeni Türkçe karşılıklar bulup türetmiştir.

15 Ekim 1993’de geçirdiği kalp krizi sonucu 80 yaşında hayata veda etmiştir.

Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı’nın hayatı boyunca yazmış olduğu birçok makale ve kitapları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra birçok ödüle de layık görülmüştür.

Aydın Sayılı’nın Aldığı Ödüller

-1973’de Ord.Prof.Dr.Aydın Sayılı, “NicolausCopernicus” üzerine çalışmaları nedeni ile 1973 yılında Polonya hükümeti tarafından Copernicus Madalyası,

-1977’de Tübitak Hizmet Ödülü,

-1981’de İstanbul Üniversitesi Üstün Hizmet Ödülü,

-1990’da yaşam boyu verdiği hizmetlerden ötürü UNESCO Ödülü’ne layık görülmüştür.

Article Categories:
Kariyer · Kimdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir