Oca 3, 2019
46 Views
0 0

Ay Tutulması Nedir? Ne Zaman Gerçekleşir?

Written by

Dünyanın uydusu olan ay, yılda iki kez tutulma olayı gerçekleştirir. Dünyanın etrafında dönmeyi 27,7 günde tamamlar ve dünyanın arkasında kaldığı zaman güneş ışınlarından mahrum kalarak karanlıkta kalır.

Ay Tutulmasının Tanımı

Ayın birçok evresi vardır ve ay tutulması dolunay halinde iken gerçekleşir. Ay tutulmanın tam süresi 1 saattir fakat en kısa ay tutulması 40 dakika olarak hesaplanmıştır. Ayın evrelerinden olan dolunay halindeyken dünyanın gölgesinde kalmasına ay tutulması denir. Tutulma sırasında ay güneş ışığından faydalanamadığı zaman ay tutulması gerçekleşir. Bu gök olayı gök bilimcilerinin ilgi alanı olurken, astronomi bilimcilerin burç yorumlamaları için önemli bir olaydır.

Ay Tutulması Evreleri

Ay tutulması dünya ve güneşin farklı konumlanmasından dolayı üç farklı türde gerçekleşir. Ay güneşten aldığı ışınlarla dünyayı aydınlatır. Tutulma olayında ise ay dünyanın gerisinde kaldığı için parlaklığını yitirir.

  1. Ay dünyanın yarı gölge pozisyonuna geçtiği zaman tam tutulma olmaz ve yarı gölge adı verilen tutulma gerçekleşir.
  2. Çıplak gözle görülebilen ayın bir kısmı dünyanın gölgesinde kalmasına parçalı ay tutulması denir.
  3. Tam tutulma ise ay dünyanın tam gölgesinde kalır ve ayın kırmızı renge bürünmesi insanlar tarafından da kolaylıkla fark edilir.
  4. Tam tutulma olayı yeryüzü atmosferi hakkında da bilgi sahibi olmayı sağlar. Tutulma sürecinde oluşan ayın yüzeyi yer atmosferi hakkında tıpkı bir ayna niteliğini taşır.

Ay Tutulması Ne Zaman Gerçekleşir?

Ay ve güneş tutulması gibi doğa olayları her yıl farklı tarihte gerçekleştiği için bu tür doğa olaylarını takip edenler için merak konusudur. 2016 yılında mart ve Eylül aylarında gerçekleşirken 2017 yılında ise ilk ay tutulması şubatta gerçekleşmiştir. Sonraki halkalı ay tutulması şeklinde gerçekleşmiş ve 7 ağustos’ta tutulmuştur. 2019 yılında ise 21 Ocak tam ay tutulması, 16 Temmuz kısmı ay tutulması ve 11 Kasımda ise Merkür’ün transit geçmesi Türkiye’den gözlemleneceği tahmin ediliyor. Bilim adamları ay ve güneş tutulmasını dakikasına kadar belirleyip insanlar tarafından takip etme imkânı sağlamışlardır.

Güneş Tutulması Ve Ay Tutulması Arasındaki Fark

Ay, dünya ile güneşin arasına girerse dünyanın belli bir kısmı karanlıkta kaldığı için güneş tutulması gerçekleşmiş olur. Ay tutulmasında ise dünya, güneş ile ayın arasına girerek ayı karanlıkta bırakır. Bu iki doğa olayı birçok kişi tarafından karıştırılmaktadır. Güneş tutulmasında güneş karanlık kalırken ay tutulmasında ay karanlıkta kalır. En ayırt edici özelliği bunlardır.

Article Categories:
Bilim · Yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir