Oca 3, 2019
118 Views
0 0

AUX Nedir? Özellikleri nelerdir?

Written by

Aux, “Auxiliary” sözcüğünün kısaltmasıdır. Auxiliary sözcüğünün Türkçe’ye olduğu gibi geçen bu sözcüğün Türkçe bir karşılığı yoktur. Türkçe’de “Yardımcı” veya “Destek” anlamında kullanılmaktadır. Aux, çoğunlukla “ses girişi” veya “AUX ses girişi” olarak adlandırılmaktadır.

Yeni bir araç alındığında üzerindeki teypte ya da yeni bir CD çalar alındığında üzerinde Aux olarak adlandırılan bir bölüm ve Aux girişi olduğunu görülmektedir. Başlangıçta çok da önemli gibi görünmeyen Aux girişi, özellikle müziksiz yaşayamayan ve arşivindeki şarkılara yada diğer ses dosyalarına istediği zaman erişmek isteyen kişiler için önemli bir özellik olarak nitelendirilebilmektedir. Aux girişi, müzik arşivlerini eski teknolojiye sahip olan cihazlarda CD yada kaset kullanmadan dinleyebilmeyi sağlamaktadır.

Aux, tek başına kabul edilmemelidir. Aux İn ve Aux Out olarak adlandırılan ses girişi; giriş ve çıkış özelliğiyle tanımlanır. Bazı Aux sistemlerinde yalnızca Aux İn veya yalnızca Aux Out seçeneği olabilir. Örneğin, yalnızca Aux Out özelliği olan bir müzik sistemine bir kulaklık takılabilir, fakat bir aygıtı bağlayarak müzik sistemi üzerinden ses alınamamaktadır. Bunu yapmak için Aux İn girişine ihtiyaç vardır. Bazı sistemlerde yalnızca Aux Out aktif edilmişken bu sistemlere sonradan Aux İn girişi kazandırılabilmektedir. Eğer otomobilin menüsünde Aux bulunuyor, fakat fiziksel olarak bir çıkış görünmüyor ise, bu sistemlerde de Aux için ekstra bir çıkış kablosunun çekilmesi gerekmektedir.

Aux’un Avantajları Nelerdir?

Aux’un en büyük avantajı her tür cihazla kullanılabilmesidir. İPhone, İPad yada Android bir cihaz, eski bir Walkman veya müzik çalar olması fark etmeden, ses çıkışı üretebilen herhangi bir cihazdan Aux sistemine çıkış verilebilir veya alınabilmektedir. Bu sayede ekstra bir aygıta ihtiyaç duymadan bir kablo yardımı ile ses aktarım sorunu taşınabilir aygıtlarla çözülebilmektedir.

Aux’un kullanımı son derece kolaydır. Sadece kabloyu takmak ve otomatik tanıma özelliği bulunmuyorsa sistemi aux moduna almak yeterlidir. Bağlantıyı koparmak için ise kabloyu çıkarmak gerekmektedir.

Aux’un Dezavantajları Nelerdir?

Aux’un dezavantajları çoğunlukla taşınabilir aygıtlarla kullanılması halinde ortaya çıkmaktadır. Otomobilin teybinden bir İPhone aracılığı ile Aux girişinden faydalanmak isteniyor ise, normal şartlarda İPhone sadece kulaklıklara ses aktarmak üzere tasarlanmış ses çıkışına sahiptir. Oysa en basit ses sitemine sahip olan otomobilde dahi kulaklıklara kıyasla büyük ve güçlü hoparlörler yer almaktadır. Bu durumda, iPhone’un sağlayacağı çıkış gücü ses sistemi için yeterli olmayabilmektedir.

Article Categories:
Teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir