Oca 3, 2019
314 Views
1 0

Atmosfer Nedir? Katmanları ve Özellikleri Nelerdir?

Written by

Yeryüzünü saran gaz tabakasına atmosfer denilmektedir. Yerçekiminin de bunda etkisi bulunmaktadır. Atmosfer gazlarının oran olarak %78’i azot, %21’i oksijen olup, geriye kalan %1lik kısım ise neon, karbondioksit, helyum, kripton, hidrojen gazlarından oluşmaktadır.

Atmosferin İçten Dışa Doğru Katmanları Nelerdir?

Atmosfer beş tane katmandan oluşur.  Sırasıyla:

  • Troposfer
  • Stratosfer
  • Mezosfer
  • Termosfer
  • Ekzosfer olarak sayılmaktadır.

Atmosferin Katmanlarının Özellikleri

Atmosfer katmanlarının sırasıyla özellikleri şu şekildedir:

Troposfer: Dünya’ya en yakın atmosfer katmanı bu kısımdır. Tüm meteorolojik olaylar,  yerçekimi etkisiyle de bu kısımda oluşmaktadır.

Stratosfer: Troposfer katmanının üstünde kalan bu kısım, en önemli özelliği tutucu yanıdır. Bu nedenle hava kirliliği oluşmasında etkisi görülmektedir. Sıcaklığı ise eksi 50 dereceler civarında olduğu bilinmektedir.

Mezosfer: Stratosfer tabakasının üstünü örten hava katmanıdır. Bu hava katmanının en önemli özelliği, bazı gök taşlarının ufalanmasına sebep olup, dünyaya ulaşmasını engellemektir. Yaklaşık olarak kalınlığı 85 km. civarındadır.

Mezosfer kendi arasında ikiye ayrılmaktadır. Ozonosfer ve Kemosfer olmak üzere. Ozonosfer güneşin ultraviyole ışınlarını tuttuğu gibi, ozon gazlarını da tutarak koruyucu bir özellik göstermektedir. Kemosfer  ise, güneşten gelen zararlı ışınların iyonlara ayrıldığı Mezosfer katmanına bağlı bir iç katmandır.

Termosfer: Mezosfer tabakasının üstünde olan Termosfer, yaklaşık 400 km. lik kalınlığı ile en kalın atmosfer tabakasıdır.

Ekzosfer: Atmosferin en dış tabakasına verilen isim Ekzosferdir. En dış hava katmanı olmasından ötürü burada yer çekimi kuvveti oldukça azdır.

Atmosferin Dünya İçin Önemi

Atmosferin en önemli özelliği,  güneşten gelen zararlı ışınları tutarak yeryüzüne ulaşmasını engellemektir. Özellikle ozon tabakası bu özelliği ile yeryüzü için büyük önem taşır.  Atmosfer, canlı varlığının sürdürülmesi için gerekli olan,  hayati önem taşıyan tüm gazları barındırır. Sıcaklık dengesini sağlayarak aşırı ısı değişimleri yaşanmasını engeller. Atmosfer bu özelliği ile de hayatın sürdürülebilirliği için önemlidir. Meteorların, yeryüzüne ulaşmadan önce parçalanmasını sağlar. Işık, ses ve ısı iletimi özelliği bulunur. Güneş ışınlarını tutarak eşit bir şekilde dağılımını yapar. Su buharını yoğunlaştırır. Atmosfere ait sayılan bütün bu özellikler, yeryüzündeki  yaşam varlığı ve sürekliliği için önem teşkil eden unsurlardır.

Article Categories:
Astronomi · Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir