Oca 8, 2019
47 Views
0 0

Asp.Net (MVC) Core Nedir? Nasıl Kullanılır?

Written by

Asp.Net, bir programlama modeli, kapsamlı bir yazılım altyapısı ve PC için ve ayrıca mobil cihazlar için sağlam web uygulamaları oluşturmak için gereken çeşitli hizmetleri sağlayan bir web geliştirme platformudur. Asp.Net, Http protokolünün üstünde çalışır ve tarayıcıdan sunucuya iki taraflı iletişim ve işbirliği kurmak için HTTP komutlarını ve politikalarını kullanır. Asp. Net, Microsoft. Net platformunun bir parçasıdır.

Asp. Net, İnternet üzerinden etkileşimli, veri odaklı web uygulamaları üretmek için kullanılır. Metin sayfaları, düğmeler ve HTML sayfaları oluşturmak için kodu birleştirmek, yapılandırmak ve işlemek için etiketler gibi çok sayıda denetimden oluşur.

ASP. NET’in önceki bir sürümü olan ASP’den bazı önemli farklılıkları vardır. ASP. NET’in nesne modeli böylece ASP’den tamamen geriye uyumlu hale getiren ASP’den önemli ölçüde iyileştirildi.
Bu farklılıklar şunlardır:

  1. Derlenmiş kod kullanımı (yorumlanmış kod yerine),
  2. Olay odaklı sunucu tarafı komut dosyası modeli,
  3. Durum yönetimi,
  4. .NET framework denetimlerini ve kitaplıklarını kullanarak hızlı uygulama geliştirme.
  5. Dinamik programlama kodu, ayrı bir dosyaya veya özel olarak belirlenmiş bir etikete yerleştirilir. Bu, çalışma sırasında program kodunun değiştirilmesini önler.

ASP.NET Web Formları Modeli

ASP.NET web formları, olaya dayalı etkileşim modelini web uygulamalarına genişletir. Tarayıcı, web sunucusuna bir web formu gönderir ve sunucu yanıt olarak tam bir biçimlendirme sayfası veya HTML sayfası döndürür.

Tüm istemci tarafı kullanıcı etkinlikleri, durum bilgisi olan işlem için sunucuya iletilir. Sunucu, istemci işlemlerinin çıktısını işler ve reaksiyonları tetikler.

Şimdi, HTTP durumsuz bir protokoldür. Asp.Net framework, aşağıdakilerden oluşan uygulamanın durumuna ilişkin bilgilerin depolanmasına yardımcı olur:

  • Sayfa durumu
  • Oturum durumu

Sayfa durumu, müşterinin durumu yani web formundaki çeşitli girdi alanlarının içeriğidir. Oturum durumu, kullanıcının ziyaret ettiği ve çalıştığı çeşitli sayfalardan, yani genel oturum durumundan elde edilen toplu bilgidir.

ASP.NET çalışma zamanı, ASP.NET çalışma zamanı kodları oluştururken sayfa durumunu sunucuya ve sayfa istekleri arasında taşır ve sunucu tarafı bileşenlerinin durumunu gizli alanlara dâhil eder. Bu şekilde, sunucu genel uygulama durumunun farkına varır ve iki katmanlı bir şekilde çalışır.

Article Categories:
Bilgisayar · Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir