Oca 2, 2019
173 Views
0 0

Asit Yağmurlarının Doğa Dengesini Etkileyişi

Written by

Asit yağmurları fosil yakıtların yakılması ile meydana gelen yağışlardır. Özellikle bu yağmurlar endüstriyel faaliyetlerin diğerlerine göre fazla olduğu yerlerde ortaya çıkar. Bu yağmurlarda azot ve kükürt gazları açığa çıkar. Yağmurların ph değeri 5.6 dır. Bunun altındaki değerde olan yağışlarsa asit yağmuru olarak adlandırılır.

Asit Yağmurlarının Etkileri

Asit yağmurları çevreye zarar veren yağışlardır. En çok ormanlar ve tarım alanları etkilenir. Asit yağmurları toprağın yapısındaki magnezyum ve kalsiyumu etkileyerek ağaçlar ve diğer bitkilerin topraktan faydalanmasını engeller ve kurumalar başlar. Göle Havadaki sülfat solunum yolu ile alındığından bronşit, astım, kanser gibi hastalıklara neden olur.

Asit Yağmurlarının Etkisinin Azaltılması

Enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaştırılması ile, orman yangınlarının engellenmesi ve en önemlisi yeşil alanların fazlalaştırılması ile, kaçak kömür kullanımının önüne geçilmesi ile, endüstriyel tesislerde baca filtrelerine dikkat edilmesi ile asit yağmurlarının doğaya ve canlıya etkisi azaltılabilir.

Asit Yağmurları Ve İnsanlar

Asit yağmurları insan sağlığını da doğrudan etkileyen etkilere sahiptir. Özellikle çocuk sağlığını son derece olumsuz etkiler. Solunum yollarında enfeksiyonlar, iltihaplanmalar, bağışıklık sisteminde zayıflamalara sebep olur. Hava kirliliğine sebep verme durumundan dolayı da kronik bronşit şikayetleri kat be kat artar.

1- Asit yağmurları kimyasal maddelerin karışımıdır.

2- Yüksek kükürt içermesi doğa ve canlıların zarar görmesinin nedenidir

3- Asit yağmurları sonucu nehir ve göllerdeki asit düzeyi arttıkça balıkların ve canlıların yaşamları tehlikededir.
4- Asit yağmurları,insanlar,hayvanlar ve bitkiler için olumsuz bir süreçtir.

Asit yağmurları sonuçlarının incelenmesi halinde; eğer herhangi bir önlem alınmazsa gelecek nesillerin yaşamının tehlikeye atıldığı net olan durumdur. Tarihi ve doğal güzelliklerin yok olması demektir. Birçok bitki ve hayvan türlerinin yok olması demektir. Sağlıklı yaşam alanları oluşturmak, hayvan neslini korumak ve insan olarak yaşam kalitesini arttırmak en önemli görevler arasındadır. Eko sisteme bulaşan asit yağmurları göl, akarsu gibi sulu ortamlarla buluştuğunda balıklara ve yabani hayvanlara da zararı dokunacaktır. PH düzeyindeki değişiklikler balıkların yumurtalarını hayatta bırakmayacak hale gelecektir. Asit yağmurları aynı zamanda ağaçların büyümesini de engeller. Sonuç olarak doğa bir denge ile birlikte süregelir.

Article Tags:
Article Categories:
Coğrafya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir