Oca 2, 2019
75 Views
0 0

Aşık Veysel Kimdir? Türküleri ve Hayatı

Written by

Aşık Veysel asıl adı Veysel Şatıroğlu olan bir ozanımızdır. 1894 yılında Sivas’ta doğmuştur. O senelerdeki çiçek hastalığı nedeniyle önce iki kız kardeşini sonra da aynı hastalıktan bir gözünü kaybetmiştir. Sonrasında da geçirdiği bir kaza sonucu diğer gözünü kaybedip tamamen görme duyusu bitmiştir. Küçük yaşlarda başına gelen kör olma durumu sebebiyle babasının oyalanması için ona bağlama alması ile ozanlığı başlamıştır. Önceleri başka ozanların türkülerini çalmış, sonrasında da artık kendi yazdığı eserleri çalmaya başlamıştır.

40 yaşlarında iken Aşıklar Bayramında Atatürk için söylediği türküler sonrasında namı yayılmaya başlamıştır. Artık sadece kendi köyünde değil, Türkiye’nin birçok yerini de gezerek türkülerini insanlara aktarma dönemine girmiştir. Bu dönemlerde bir akraba evliliği yapmış, hayata gelen erkek çocuğunu sonrada anne ve babasını kaybederek hayata tekrar küsmüştür. Hayatı hep acı dolu geçmiş ve hayatını şarkılara dökmüş bir ozan olan Aşık Veysel türkülerini sevenleri ile paylaşmak yolunu seçmiş ve böylelikle kendi acılarına gem vurmayı sağlamaya çalışmıştır.

Aşık Veysel Ve Hayatındaki Değişiklik Dönemi

Aşık Veysel küçük yaşlardan bu yana yaşadığı zorluklar ve acılarla devam eden yaşamı, kaybettikleri ile süregelen bir hayatı içerisinde ozanlık döneminde de dolandırılma durumu yaşamış bu sefer de parasız bir hayat sürdürme durumunu yaşar olmuştur. 1931 yılında Halk şiirleri bayramında ise hayatında hızlı bir maddi ve manevi anlamda hızlı ve güzel bir değişim başlamıştır. Yeni bir evlilik yaparak acılarına nokta koymuştur. Artık hayatında bağlama ve halk türküleri dersleri vermek ön plandadır ve 1965 yılında özel bir kanunla maaşa bağlanmıştır.

Aşık Veysel ve Efsane Türküleri

Aşık Veysel hayatı boyunca Türkiye’nin her yerinde ozanlarla karşılaşmıştır. Aşık Veysel’in eserleri arasında Uzun İnce Bir Yoldayım, Ala Gözlü Benli Dilber, Dostlar   Beni Hatırlarsın, Kara Toprak sayılabilir. Ayrıca aşk şarkıları da dilden dile dolaşarak efsane hal almıştır.

1- Aşık Veysel 7 yaşında tek gözünü kaybetmiş, daha sonra bir kaza sonucu 2.gözünü de kaybetmiştir.
2- Aşık Veysel’in hayatının büyük bir kısmı acılarla geçmiştir.
3- Aşık Veysel’in hayatı küçük yaşta babasının aldığı bağlama ile değişime başlamıştır.
4- Aşık Veysel ayrıca doğaya olan aşkıyla da tanınır

Aşık Veysel Neden Kör Olmuştur?

Aşık Veysel çocukken geçirdiği su çiçeği sebebi ile bir gözünü kaybetmiş diğer gözüne de perde inmiştir. Sonrasında da tamamen kör olmuştur.

Aşık Veysel 1973 yılında kansere yenik düşerek hayatını kaybetmiştir. Anadolu kültürünün temsilcisi olarak bilinen Aşık Veysel şarkıları ve türküleri ile ölümsüzdür.

Article Categories:
Kimdir · Sanat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir