Oca 30, 2019
170 Views
0 0

Apollon Kimdir?

Written by

Apollon mitolojik bir tanrıdır. Latince’ de Apollo olarak söylenen Apollon,  güneşin, müziğin, ateşin, şiirin ve güzel sanatların tanrısıdır.  Apollon aynı zamanda kehanet yapabilen, bilici ve sezgileri güçlü bir tanrıdır. Biseksüel olduğu bilinen Apollon evlidir ve eşi Kassandra’dır. Zeus ve Leto’nun oğlu olan Apollon’un ikiz kardeşi Artemis’dir. Roma mitolojisine Apollo adını alan Apollon Yunan orjinli bir tanrıdır. Mitolojideki en önemli tanrılardan biridir. Okların tanrısı olarak ta bilinen Apollon, aynı zamanda hekimliğin de tanrısıdır ve insanlara tıp bilimini öğrettiğine inanılmaktadır.

Gerçeğin ve ışığın da tanrısıdır ve asla yalan söylemez. Apollon, resim ve heykellerde elinde altın bir lir ile yorumlanmaktadır. Çünkü Lir, Apollon ile bütünleşmiş bir müzik aletidir. Çok iyi lir çalmaktadır. Apollon’un kutsal ağacı defnedir defne yaprağını ve kokusunu çok sevmiştir. Yunan mitolojisindeki en önemli ve güçlü tanrılardan biri olan Apollon denildiği zaman,  ilk akla gelen ışığın ve sanatın tanrısı olmasıdır.

Yunan Kültüründe Apollon

Yunan mitolojisinde Apollon için Lykya’lı diye bahsedilir. Lykya, kurt anlamındaki “lyk” sözcüğünden türemiştir.  Yunan mitolojisinde Apollon en önemli tanrılardandır.  Hastaları iyileştirebilen, çok uzaklara ok fırlatabilen bir tanrıdır.

Apollon Neler Yapmıştır?

Apollon’un Yunan mitolojisinde pek çok mite konu olmuştur. Apollon’un yaptıklarından bazıları, Python ejderini öldürmüştür ve öldürdüğü yerde Orfe Delf öğretisini başlatmıştır.  Zeus’u hapsetmeyi başarmıştır. Bunda kendisine Hera,  Poseidon ve  Athena’nın yardım ettiği anlatılmaktadır. Apollon, nehir perisinin kızı olan Daphne’ye hayrandır, Daphne’ye sahip olamayınca, onu bir defne ağacına dönüştürmüştür. Flüt çalma yeteneğini kendisiyle kıyaslayan Marsias’ı yarışın bittiğinde, bir ağaca bağlamış ve diri diri derisini yüzmüştür. Oyunun galibi olarak Marsias’ı ilan eden Midas’ın kulaklarını da eşek kulaklarına çevirmiştir.

 

Article Categories:
Bilim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir