Tem 7, 2019
16 Views
0 0

Antifriz Nedir ? Nerelerde Kullanılır ?

Written by

Daha çok arabalarla ilgili sohbetlerde duyduğumuz bir terim olan antifriz terimini, genellikle kış aylarındaki sohbetlerde kullanırız çünkü kendisi de kış aylarında kullanılmaktadır. Kimyasal bir madde olan antifriz, arabalarla ilgili kış ayında ne işe yarıyor, neden kullanılıyor bilmiyorsanız makalemizin ilerleyen satırlarında size bunlardan bahsedeceğiz.

Antifriz Nedir ?

Antifriz, 0 derece ve 0 derecenin altındaki radyatör suyuna katılan, donma noktasını düşüren kimyasal maddelere denmektedir. Örnek vermek gerekirse bildiğimiz etilen etandiol (glikol), güzel bir antifrizdir. Zaten kelimenin Türkçesine baktığınızda da donmayı önleyici olduğunu anlayabilirsiniz.

Bahsettiğimiz gibi antifriz temelde donma noktasını düşürmek ve arabanın motorunun donmasını engellemek için kullanılıyor. Ancak bunun dışında antifriz radyatörü ve soğutmaya yarayan sistemi korozyondan ve pastan korumak için kullanılabilmektedir. Bu da antifrizin genelde birçok kişi tarafından bilinmeyen diğer bir kullanım alanıdır.

Radyatör ve soğutma sistemi için oldukça kritik faydalara sahip olan antifrizin doğru oranlarda suya karıştırılması çok önemlidir. Oran arttıkça donma noktası daha da düşeceğinden hararet gibi diğer sorunlar baş gösterebilir. Bu nedenle antifrizi ülkedeki hava durumu şartlarına ve arabaya göre bir oranda karıştırmanız doğru olacaktır. Türkiyemizin koşullarında %30-%50 arası antifriz karıştırılması ideal olarak görülmektedir.

Antifrizin verim vermesi için önemli olan şeylerde oranın dışında bir de sert su yumuşak su muhabbeti vardır. Kimyadan da bildiğimiz sabunların aktivitesini düşüren sert sular, bir kimyasal olan antifrizin de aktivitesini düşürür ve içerisindeki maddelerin görevini yapmasını engeller. Bu nedenle antifrizin yumuşak sularla karıştırılması önemlidir. Musluk suyu gibi sularla antifriz karıştırılmamalı, dinlenmiş yumuşak sular tercih edilmelidir.

Kaliteli bir antifriz donma noktasını düşürdüğü gibi bunun yanında kaynama noktasını da yükseltmelidir. Piyasada birçok antifriz çeşidi vardır, söylediğimiz bu özelliklere bakılarak ve bir uzmana danışılarak seçim yapılmalıdır.

Motora antifriz eklenip eklenmemesi gerektiğine bomometre adı verilen bir cihazın yaptığı ölçüm sonucu karar verilmelidir. Bomometre antifrizin kalitesi gibi şeyleri bir kenara bırakarak sadece sudaki etilen etandiol oranını ölçmektedir. Ona göre antifriz eklenmesine karar verilmektedir. Bomometre ile antifrizin cinsi, kalitesi vb. şeyler hakkında bilgi sahibi olamazsınız.

 

Article Categories:
Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir