Oca 9, 2019
1277 Views
0 0

Anne Karnında Hıçkırık Neden Olur? Faydaları Nelerdir?

Written by

Hıçkırık tıp dilinde karın boşluğu ile göğüs boşluğu arasındaki diyafram boşluğunun birden kasılması ve istem dışı olarak ses tellerinin arasındaki açıklığın kapanması ile oluşan ani soluk alımıdır. Bu sırada dışarı hıçkırık sesi de bu yüzden oluşur. Yeni doğan bebeklerde çok sık görülse de bebekler hıçkırmaya anne kanında başlarlar.

Anne Karnındaki Hıçkırık Neden Olur?

Bebek anne karnında iken rahat hareket edebilmesi için etrafı amniyon sıvısı ile kaplıdır. Bu sıvı bebeğin idrarından oluşur ve bebeğin gelişimi için çok önemlidir. Bebeğin ciğerleri diğer organlara göre daha geç geliştiği için son haftalarda nefes alma alıştırması yaparlar. Bebek 9. Ayına geldiği zaman anne karnında iken nefes almaya çalışır ve emme refleksi daha gelişmiş olur. Aslında bebekler parmağını emmeye ilk haftalarda başlar ama hıçkırık sayesinde emme refleksi daha da güçlenir.

Bu sırada amniyon sıvısını yutar ve hıçkırmaya başlar. Anne yemek yedikten sonra gelişen bu hıçkırık anne adaylarına endişe verse de aslında endişe edilecek bir durum yoktur. Hıçkırığı halk arasında kordon dolanması olarak düşünülse de bu yanlış bir düşüncedir. Yetişkinler bile hıçkırırken rahatsız olur irkilirler. Bebeklerde anne karnında iken hıçkırık kendisini gösterince hareketlenmeye başlar. Anne adayları bu hareketlenmeden korksalar da aslında hıçkırık bebekler için faydalıdır.

Hıçkırığın Faydaları

  • Amniyon sıvısını yutan bebek hıçkırmaya başlayınca emme refleksini de geliştirmiş olur. Bebekler doğduklarında bu yüzden güçlü emme reflekse sahiptir.
  • Anne karnındaki bebek amniyon sıvısını yutunca diyaframın kası kasılıp gevşediği için ciğerleri de gelişir.
  • Doğumu yaklaşan bebekler gün içersinde daha çok amniyon sıvısı yuttuğu için hıçkırık nöbetleri daha da sıklaşır.
  • Emme, yutma, hıçkırma refleksi sırasında ciğerlerine de amniyon sıvısı kaçar. Bu durum bebeklerin ciğerlerinin gelişmesinde katkı sağlar.

Anne Karnındaki Bebekler Günde Kaç Sefer Hıçkırırlar

Bebek amniyon sıvısını yuttuğu zaman hıçkırır ve tekme atmaya başlar. Bebeğin hıçkırması bazı annelere tarafından hissedilebilir. 2 ya da 3 dakika içinde 2 veya 3 saniye aralıklarda kesik kesik hissedilir. Anne bebeğin bu hıçkırma hareketini günde 3 ya da 4 kez hissedebilir. Bebekler doğduklarında bile hıçkırmaya devam ederler.

Article Categories:
Bebek · Kadın · Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir