Oca 8, 2019
58 Views
0 0

Android nedir? Ne işe yarar?

Written by

Android, cep telefonları, tabletler ve bilgisayardan araç içi eğlenceye kadar her şeyi kapsayan, büyüyen bir cihaz yelpazesi için yazılımdır. 2003 yılında piyasaya sürüldü ve dünyanın en popüler mobil işletim sistemidir (OS). Android, AOSP (Android Açık Kaynak Projesi) adı verilen açık kaynak kodlu bir projedir (Google tarafından yönetilir ancak bunlara ait değildir).

Google, bu projeyi daha sonra diğer üreticiler tarafından kullanılan Android sürümünü oluşturmak için kullanır. Bir işletim sistemi olarak, Android’in işi siz ve gadget’ınız arasında tercüman olarak çalışmaktır. Bir fotoğraf çekerken, Android dokunduğunuz düğmeyi sağlar ve telefona dokunduğunuzda ne yapacağını söyler. Bir arama yaptığınızda veya aldığınızda, Android telefonunuza nasıl yapılacağını söyler. Bir oyun oynarken, Android oyuna hangi hareketleri yaptığınızı ve hangi düğmelere bastığınızı söyler. Windows gibi, ancak mobil cihazlar içindir.

Android Özellikleri

Androidin önemli özellikleri aşağıda verilmiştir:

1) Açık kaynaklıdır.

2) Herkes Android Platformunu özelleştirebilir.

3) Tüketici tarafından seçilebilecek çok sayıda mobil uygulama vardır.

4) Hava durumu detayları, açılış ekranı, canlı RSS (Gerçekten Basit Sendikasyon) beslemeleri vb. Gibi birçok ilginç özellik sunar.

Mesajlaşma servisleri (SMS ve MMS), web tarayıcı, depolama bağlantı (GSM, CDMA, Blue Tooth, Wi-Fi vb.), Medya, telefon düzeni vb. İçin destek sağlar.

 

Android İşletim Sisteminin Faydaları

Android işletim sistemi, pek çok fayda sunar; bunun nedeni, akıllı ve doğal telefon kullanımı için “ doğrudan manipülasyon ” ara yüzüne izin vermesidir. Android’in izin verilen lisansı ve açık kaynak kodu sayesinde, geliştiriciler, taşıyıcılar ve cihaz üreticileri Android platformunu özgürce özelleştirebilir, ayarlayabilir ve dağıtabilir. Platformun açık olması nedeniyle Android telefonlar, çeşitli rampalar, temalar ve duvar kâğıtları ile son derece özelleştirilebilir.

Article Categories:
Nedir · Teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir