Oca 8, 2019
157 Views
0 0

Andız Otu Nedir? faydaları Nelerdir?

Written by

Batı Asya’nın Güney ve merkez Avrupa bölgelerine has olan bir bitki olan andız otu, Kuzey Amerika’da da yetiştirilmektedir. Andız otu papatya ailesinden geldiği için ağustos ayında papatyaya benzer çiçek açar ve boyu 1,5 metre yüksekliğe kadar uzar.

Dere boylarında, rutubetli çalılıklar arasında ve ormanlarda bulunan andız otu, uzun yılardır balgam söktürücü ve antinflamatuar gibi sağlık sorununun tedavisinde kullanılmaktadır. Çok keskin ve güçlü bir kokuya sahip olan andız otu acı bir tada sahiptir. Andız otunun köklerinden çay ve otları baharat olarak ta tüketilmektedir.

Andız Otunun İçeriğinde Bulunan Bileşimler

 

Andız otunun tedavi edici özelliklerine sahip olan maddeler, Alantolactone, isoalantolactone gibi siskiterpen laktonlar içeren uçucu yağlar, Inulin, Helenin, Musilaj, Polisakkaritler, Sterols, Saponinler ve Reçine bulunur.

Andız Otunun Özellikleri

 

Andız otu uzun zaman önce faydası keşfedilmiş ve birçok sağlık sorunlarında tedavi edici amaçla kullanılmıştır.

  • Andız otu balgam söktürür, öksürüğü bastırır ve giderir.
  • Terlemeyi uyararak vücudun terlemesini sağlar.
  • Vücuttaki ödemi atarak şişkinliği indirir ve rahatlatmaya yardımcı olur.
  • Diüretiktir olduğu için idrar akışını arttırır.
  • Antifungaldir mantar enfeksiyonlarını önler.
  • Vücutta olan parazitleri ve solucanların yok eder.
  • Vücuttaki iltihabı yok eder.
  • Mukoza üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.
  • Kan şekerini düzenlemesine yardımcı olur.

Andız Otunun Yan Etkileri 

 

Önerilen dozlarda kullanılan andız otu hiç bir yan etkisi olmamaktadır. Fazla miktarlarda alındığında bazı yan etkiler görülmektedir. Bu yan etkiler, kusma, ishal ve spazma olarak görülür.

Andız Otu Gebelikte Neden Kullanılmamalıdır? 

 

Andız otu rahim uyarıcı bir etkiye sahip olduğu için gebelikte kullanılması önerilmez. Emziren annelerin fetüs üzerindeki etkileri bilimsel verileri eksik olduğu için bebeğini emziren annelerin kullanılması tavsiye edilmez.

Andız Otunun Alerjik Etkileri

 

Andız otunun kullanmadan önce krizantem, kadife çiçeği, yakup otu, papatya gibi bitki ailesinden gelen bitkilere karşı alerjik reaksiyon yaşayan kişilerin kullanılması önerilmez. Andız otu ayrıca inulin kan şekeri düzeyleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olmamasına rağmen, herhangi bir durumda andız otu kullanan şeker hastalarının düzenli olarak kan şekeri düzenlemelerine dikkat edilmelidir.

 

Andız otu merkezi sinir sistemi depresanları ve sakinleştiricileri ile etkileşim sağlayarak uyuşukluğa neden olabilir. Bu nedenle bu tür ilaçlar kullanan kişilerin andız otunu kullanmamaları tavsiye edilir.

Article Categories:
Bitki · Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir