Oca 4, 2019
134 Views
0 0

Anakart Nedir? Üzerinde Neler Bulunur? Nasıl Çalışır?

Written by

Ana kartların tarihçesi pek eski olmamakla birlikte 1982 yıllarına dayandığı bilinmektedir. İlk ana kart IBM firması tarafından  bilgisayarda kullanılmıştır. Ana kartlar normal elektronik devrelerden bir farkı yoktur aslında kabaca baktığımız zaman, fakat giderek kompleksleşen ana kart başlı başına bir kart olmayı başarmıştır.

İlk ana karta IBM firması Bios, Bellek ve çeşitli kartların takılabilmesi için yuvalar bulunuyordu. İlk ana karta IBM firması işlemci olarak 8088 işlemciyi takmış ve kullanmışlardır. Her geçen gün daha fazla özellik ve farklı modelleri piyasaya sürülen ana kart geçen yıllara baktığımız zaman çok hızlı bir gelişim göstermiştir. Günümüzde artık hemen hemen her evde bilgisayar mevcuttur bunu göz önüne aldığımız zaman ana kartların da önemi giderek artmakta ve kullanımı yaygınlaşmaktadır.

Ana kartın kesin bir tanımını yapmak zordur fakat ana kartı genel hatları ile söyleyecek olursak ana kart; Bir bilgisayarda kullanılan donanım parçalarını üzerinde bulunduran ve parçalar arası iletişimi sağlayan özel olarak tasarlanmış elektronik karttır. Ana kartlar Fiberglas ismi verilen sert bir plastikten üretilmektedir Ana kartların üzerinde veri yolları mevcuttur bu veri yolları genellikle yeşil olarak tasarlanır.

Ana Kart Nasıl Çalışır?

Ana kart üzerine takılan donanım parçaları arasında iletişimi sağladığını söylemiştik ana karta sadece üzerindeki parçalar arasından ziyade dışarıdan yuvalara takılan parçalarla da iletişim kurmakta ve sistemi dinamik hale getirmektedir peki ana kart bunu nasıl yapıyor.

Ana kart iletişimi sağlamak için ne kullanıyor? Burada devreye yonga setleri girmektedir yongalar sayesinde ana kart donanım parçaları üzerinde köprü görevi görerek onların haberleşmesini sağlamaktadır. Yonga setleri ana kartın çalışmasını organize eder ve yonga setleri sayesinde ana kart parçaları dinamik olarak kullanılmaktadır. Yonga setlerini ana kartın beyni olarak düşünebiliriz.

Ana kart üzerinde iki farklı yonga seti mevcuttur. Bunlar farklı birimlerin çalışmasından sorumlu olacak şekilde tasarlanmıştır. Ana kartın bir diğer görevi ise sisteme gelen gerilimi sisteme dağıtma işleminden de ana kart sorumludur.

Ana Kartın Bileşenleri Nelerdir?

Ana kart yapısı itibari ile kompleks yapıdadır. Ana kart üzerinde birçok soket ve donanım parçaları kullanmaktadır.

Article Categories:
Donanım · Nedir · Teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir