Oca 8, 2019
147 Views
0 0

Akıllı Ev Sistemi Nedir? Nasıl Çalışır?

Written by

Akıllı Ev, evde bulunup bulunmadığına bakılmaksızın, ev sahiplerine konfor, güvenlik, enerji verimliliği ve rahatlık sağlayan bir evdir. Akıllı ev, genellikle bir mobil uygulama aracılığıyla, sahibi tarafından uzaktan kontrol edilebilecek cihazlara, aydınlatmaya ve / veya elektronik cihazlara sahip modern evlere atıfta bulunan bir terimdir.

Akıllı ev özellikli cihazlar, evdeki diğer cihazlarla birlikte de çalışabilir ve diğer akıllı cihazlara bilgi iletebilir. Akıllı ev özellikli cihazlar, buzdolapları, çamaşır makineleri, kurutucular ve tost makinesi fırınlarının yanı sıra ısıtma ve klima üniteleri ve aydınlatma cihazları gibi cihazları içerebilir.

Akıllı ev özellikli elektronik cihazların bazı örnekleri ses ve video eğlence sistemleri, kamera ve güvenlik sistemleri ve bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve diğer elektronik mobil cihazlarıdır. Uzaktan bir zaman çizelgesi ile evdeki herhangi bir odadan, ayrıca dünyanın herhangi bir yerinden telefon veya internet ile uzaktan kontrol edilebilir.

Akıllı Ev Avantajları

Akıllı evin çekiciliği, mal sahiplerinin evin bölümlerini uzaktan kontrol etmelerini ve akıllı ev özellikli cihazlar için zaman çizelgelerini, maliyetleri kontrol etmelerine yardımcı olmak ve ek kolaylık ve potansiyel zaman sağlarken daha fazla enerji tasarruflu (örneğin yeşil evler) olması için yapılandırmalarını sağlamasıdır.

Gelişmekte olan akıllı ev pazarında hala büyümek için çok fazla alan olsa da, şu anda piyasada bulunan akıllı ev teknolojisine örnek olarak internet destekli ve kontrollü buzdolapları, akıllı termostatlar, ışık doluluk sensörlü akıllı ışıklar ve akıllı kapı kilitleri güvenlik sistemi. Bu akıllı ev cihazlarının çoğu, bir akıllı telefon veya tablet aracılığıyla onları yönetmek için artık bir mobil uygulama içeriyor.

Akıllı ev teknolojisi örnekleri

Akıllı TV’ler isteğe bağlı video ve müzik gibi uygulamalar yoluyla içeriğe erişmek için internete bağlanır. Bazı akıllı TV’ler ayrıca ses veya hareket tanıma özelliğini içerir. Akıllı ampuller, gün ışığının kullanılabilirliğine bağlı olarak kendilerini de düzenleyebilir.

Akıllı termostatlar, kullanıcıların ev sıcaklıklarını planlamalarını, izlemelerini ve uzaktan kontrol etmelerini sağlayan entegre Wi-Fi ile birlikte gelir. Bu cihazlar aynı zamanda ev sahiplerinin davranışlarını öğrenir ve sakinlerine maksimum konfor ve verimlilik sağlamak için ayarları otomatik olarak değiştirir.

Akıllı termostatlar ayrıca enerji kullanımını rapor edebilir ve diğer şeylerin yanı sıra filtreleri değiştirmelerini kullanıcılara hatırlatabilir. Akıllı kilitler ve garaj kapısı açıcıları kullanan kullanıcılar, ziyaretçilere erişim izni verebilir veya reddedebilir.

 

Article Categories:
Teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir