Tem 6, 2019
21 Views
0 0

Adaçayının Saymakla Bitmeyen Faydaları

Written by

Zamanında ölüme bile deva olduğu söylenen ve o dönemde herkesin bahçesinde ekili olarak bulunan adaçayı günümüzde de popülerliğini korumaktadır. Saymakla bitmeyen faydalara sahip olan adaçayının tadı da diğer çaylara kıyasla daha hoştur ve içilebilir düzeydedir. Diğer çaylar gibi ilacı andıran bir tattan ziyade keyfi olarak da içilebilecek bir tadı vardır.

Adaçayının Faydaları

Zamanında bu kadar met edilen bu çayın popülerliği boşa olmasa gerek diyoruz ve adaçayının saymakla bitmeyecek faydalarından bazılarını sizler için sıralıyoruz.

Hafızayı Güçlendirir

Adaçayı hafızayı düzenli kullanımda önemli oranda güçlendirmektedir. Sinirsel hafıza kayıplarına bir çözümü olmasa da ufak tefek hafıza zayıflığını düzenli kullanımda azaltmaktadır. Beyin fonksiyonlarını geliştirdiği için Alzheimer gibi sinirsel hastalıklara çare olur mu bilemeyiz ama ortaya çıkmasını önlediğini söyleyebiliriz.

Terlemeyi Azaltır

Yaklaşık 21 günlük bir kullanımda terlemeyi azaltmaktadır. Oturduğu yerde bile terleyen takipçilerimiz varsa adaçayını 21 gün boyunca günde 1-2 defa tüketmelerini tavsiye ederiz. Tamamen yok etmese bile terleme sorununuzu azaltacaktır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak istiyorsanız adaçayını denemelisiniz. Diğer başlıklarda olduğu gibi bunda da düzenli kullanım söz konusudur. Günde en azından 1 defa adaçayı tüketmeniz bağışıklık sisteminizin önemli oranda gelişmesini sağlayacak ve bu da beraberinde hastalıklara yakalanma oranınızı azaltacaktır.

Kemikleri Güçlendirir

İçerdiği yüksek K vitamini ile günlük K vitamini ihtiyacının yaklaşık %27’sini vücudumuza sağlayan adaçayı, bu K vitamini ile kemiklerimizin güçlenmesini sağlamaktadır. Kemiklere yaptığı bu takviye kemik erimesinin erken safhalarında hastalığa yardımcı olabilmektedir. Bu nedenle bu hastalıktan herhangi bir endişesi olan yahut kemikleri güçsüz olan varsa düzenli bir adaçayı kullanımını kendilerine tavsiye ederiz.

İltihapları Önler

Adaçayının normal tüketimi solunum, sindirim gibi sistemlerde oluşan iltihapların giderilmesinde oldukça etkilidir. Bu iltihaplar bu sistemlerin çalışmasını aksatacağından günlük adaçayı tüketimi önem kazanmaktadır.

Erken Yaşlanmayı Önler

Adaçayı içerdiği antioksidan bileşikleriyle erken yaşlanmayı büyük oranda engellemektedir. Bunu bazı radikallerin etkisini azaltarak yapmaktadır. Sadece bu başlık için bile tüketilmeye değer olan adaçayı erken yaşlanma sorunu veya endişesi olanlar için de gayet güzel bir alternatif.

Article Categories:
Bitki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir