Oca 8, 2019
185 Views
0 1

Acı Çehre Tohumu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Written by

Halk arasında acı çehre olarak bilenen bu bitki Akdiken ağacının tohumudur. Haziran ayında çiçeklenen acı çehre meyvesi ekim ayında olgunlaşır. Acı çehre tohumu kuşlar ve böcekler sayesinde üretilen bu tohum bazik özelliğe sahip toprakları ve güneşli yerleri sever.

Yeşil renge sahip meyvesi olgunlaşınca mor ve siyah renk arasında rengi değişir. Meyve olarak tüketildiğinde acı ve tatlımsı buruk bir tadı vardır. Acı çehre tohumu kullanılarak üretilen bitkiler hızlı kilo vermeye yardımcı olduğu için son zamanlarda oldukça fazla kullanılmaktadır.

 

Acı Çehre Tohumun Faydaları

 

Acı çehre tohumu metabolizmayı hızlandırarak hızlı kilo vermeye yardımcı olur.

Sindirim sistemi üzerinde etkili olduğundan vücuttaki yağların yakmasını hızlandırır ve vücuttan sadece su değil aynı zamanlarda yağlarında atmasını sağlar.

Su kaybına neden olduğundan ödem ve şişlik gibi sorunları yok eder. Bu özelliği sayesinde kabızlık sorunu yaşayanlara da yardımcı olur.

 

Acı çehre tohumundan hazırlanan çay içildiğinde tatlı yeme isteği azalır. İştahı kapatır ve böylece çok iştahlı kişilerin hızlı kilo vermesinde yardımcı olur.

Hızlı kilo vermeye yardımcı olsa da acı çehre tohumu bu nedenle vücutta oluşabilecek sarkmaların da önüne geçerek cildin sıkı bir şekilde kalmasına yardım etmektedir.

İdrar söktürücü özelliğe sahip olan acı çehre tohumu vücutta biriken fazla suyun atımını kolaylaştırarak böbrek ve prostat rahatsızlıklarının tedavisini yardımcı olur.

Acı Çehre Tohumun Yan Etkileri

 

Acı çehre tohumu vücutta çok fazla sıvı kaybına neden olduğu için günde kesinlikle 2 litre su içilmesi önerilir.
Aşırı tüketildiğinde ishali oluşumunu sağlar ve bağışıklık sistemin zayıflamasına neden olur.
Acı çehre tohumu vücuttaki mineral ve vitaminleri emdiği için bu yüzden çok tüketilmemelidir.
Karaciğerin yorulmasına ve hızlı kilo verdirmesinden dolayı kalp çarpıntılarına neden olabiliyor.
Kalp, karaciğer, şeker hastaları ve kronik hastaların kullanılması önerilmemektedir.

Acı Çehre Tohumu Çayı Nasıl Hazırlanır? 

Acı çehre tohumları kaynayan suyun içine atılır ve 5 dakika demlenmesi beklenir. Demlendikten sonra çay olarak tüketebilirsiniz. Bu çayı zayıflamak için hazırladıysanız iki şekilde kullanılması önerilir. Yemeklerden yarım saat önce ve yarım saat sonra içilmesi hızlı şekilde kilo vermenize yardımcı olur.

Article Categories:
Bitki · Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir