Oca 5, 2019
126 Views
0 0

Biyom Nedir? Çeşitleri nelerdir?

Written by

Aynı bitki örtüsüne sahip ve aynı iklim koşullarının yaşandığı coğrafi alana biyom adı verilmektedir. Biyom, 1916 yılında ortaya atılan bir terim olup, Amerikalı bitki ve ekoloji uzmanı olarak görev yapan Frederic Edward Clements tarafından ortaya atılmıştır.

Canlıların bir arada yaşantılarını sürdürebileceği alanda, aynı bitki örtüsünün egemen olduğu bölgeleri kapsayan bir terimdir. Bu bölgelere baktığımızda aynı iklim koşullarının hakim olduğunu görmekteyiz. 1916 yılında belirlenen bu terim birbirine bitişik, benzer şekilde yayılmış yaşam örtüsü olarak kabul edilmektedir.

 

Biyom da Ekosistem Oldukça Fazladır

Her biyom, bünyesinde o bölgeye ait hayvan topluluğunu ve bölgeye özgü bitki çeşitleri mevuttur. Bölgede çok fazla ekosistem mevcut olup, hayvan ve bitki özellikleri bakımından biyomların ayrı ayrı olarak ele alınması gerekiyor. İlk olarak bu terimi ortaya atan Amerikalı bitki ve ekoloji uzmanı olarak görev yapan Frederic Edward Clements birçok konuda bilim adamlarına çeşitli konularda ışık tutmayı başarmıştır.

Bu bölgelerdeki bitkiler ve de hayvanların benzer özelliklere sahip olup, biyomlar bu özellikleri ile farklılık göstermektedir. Biyomlarda bulunan yaşam biçimlerine baktığımızda bölgede hakim olan iklimliklerin belirlediğini söylemek mümkündür.

Biyom Nedir Ve En Basit Terimle Nasıl Açıklanabilir

Kısaca anlatmak gerekirse, canlıların ve bitki çeşitlerinin bir arada bulunduğu alanlara biyom deniyor. Canlıların yaşayabildiği alana ise biyosfer adı verilmiştir. Canlı küre olarak bilinen bu terim aslın da bir tabaka olup, atmosferde ki yüksekliği zaman zaman 10 km’ye kadar çıkabilmektedir.

Biyom Çeşitleri Nelerdir?

Biyom, su biyomları ve karasal olarak iki ana çeşide ayrılır. Birbirine benzeyen özelliklerde olan biyomlar mevcut olup, Karasal biyomlarda bitki örtüleri dikkate alınır ve su biyomlarında ise tatlı ve tuzlu sular ele alınarak incelenir.  Karasal biyom çeşitlerinin bünyesinde Tundralar, ılıman bozkırlar, kurak çöl, kutup çölü, yarı kurak çöl, kurakçıl fundalık ve çalılık, iğne yapraklı ormanlar, dağ ormanları, Muson ormanları, tropik yağmur ormanları gibi bölgeler özellikler mevcuttur. Günümüzde bilim adamları tarafından bu biyomlar daha bilimsel alt yapı ile incelenmekte ve ele alınmaktadır.

Article Categories:
Biyoloji · Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir