Tem 8, 2019
44 Views
0 0

2019 YKS Sınavı için Uzman Yorumları

Written by

Geçtiğimiz Haziran ayının 15-16’sında Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) geride bırakıldı. Üniversite adayı kişilerin girdiği sınav olan YKS, birçoğunuzun bildiği gibi TYT ve AYT oturumlarından oluşuyor ve bu oturumlar Cumartesi-Pazar çiftlemesine paylaştırılmış. İlk olarak 2018 yılında uygulanmaya başlanan bu sistemin 2.yılını bu sene geride bıraktık. Peki ne oldu ne bitti ? Geçen seneye göre uzman yorumları neler ?

2019 YKS Nasıldı ?

2019 YKS sınavı ilk yorumlara göre 2018 YKS sınavı yani bu sınavın ilk denendiği seneye göre oldukça zordu. Özellikle TYT (Temel Yeterlilik Testi) bölümünde Türkçe kısmının oldukça zor olduğu hem öğrenciler, hem de uzmanlar tarafından oldukça fazla dillendirildi. AYT yani Alan Yeterlilik Testi oturumuna baktığımızda özellikle Fen Bilimleri bölümünün geçen seneye göre oldukça zor olduğu birçok kesim tarafından belirtildi. Edebiyata ise yapılabilir yorumu yapıldı. Matematik’te soru tipleri geçen seneye göre daha da geliştirilmiş olsa da zorluk olarak geçen seneden sadece bir tık daha zordu diyebiliriz.

2019 YKS sınavının 2018’den tek farkı zorluğu değildi, bu yıl bir de iptal sorularımız vardı. TYT Matematik kısmında teklik çiftlik sorusu iptal edildi.Soruda verilen hiçbir öncüle ulaşılamıyordu, ulaşılamamasının sebebi soruda verilen sayılar hakkındaki bilgilerdi. Bu yıl ÖSYM tarafından bu sorunun herkese doğru sayılmayacağı, o soru yokmuş gibi yani 119 soru üzerinden değerlendirilme yapılacağı bildirildi. Bu da birçok kişi tarafından tepkiye sebep oldu.

Öğrenciler bu soruya birçok dakikalarını heba ettiğini söyleyerek isyan ettiler. Diğer konulara göre daha yapılabilir bir konu olduğu için öğrenciler tarafından oldukça fazla uğraşılan soru, yanlış olması sebebi ile çok tepki aldı.

Bunun dışında AYT’deki bir Tekalif-i Milliye Emirleri sorusuna itiraz ediliyor. Hangisinden bu emirlerde bahsedilmediği sorulan soruda doğru cevap ‘haberleşme’ denilmiş. Ancak bu emirlerde iletişim araçları da halktan isteniyor, bu nedenle bu soru için net açıklama olmasa da iptal edileceği düşünülüyor. Bir itiraz da AYT Kimya’da bir soruya geldi. Sorunun yapılabilirliğinde bir sorun olmasa da sorunun bilimsel açıdan yanlış olduğu söylendi. AYT Kimya’daki bu elektroliz sorusu ve Tekalif-i Milliye Emirleri sorusu iptal olacak mı göreceğiz.

Article Categories:
Eğitim · Yaşam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir